Wątki filmowe

USA, wrzesień 2012

Podróżując przez USA wciąż trafia się na miejsca związane z światem filmu. Czasem świadomie, czasem przypadkowo, a czasem nawet o tym nie wiedząc. Samo Los Angeles czy Las Vegas było tłem tysięcy filmów. My w trakcie naszej wycieczki często nie byliśmy świadomi, że konkretne lokalizacje są związane z filmami, które doskonale znamy.

Leo Carillo w Malibu to miejsce, gdzie spędziliśmy pierwszą i ostatnią noc naszej podróży. Wybraliśmy je z czysto praktycznych względów. Dopiero później przekonaliśmy się, że Leo Carillo State Park to jedna z ulubionych lokalizacji filmowców. Wśród świetnie znanych tytułów, do których kręcono tam zdjęcia, są m.in. „Grease” z Johnem Travoltą i przygodowy film dla dzieci „Karate Kid”.

Ujęcia z „Grease” kręcone w Leo Carillo

 

 

Ujęcia z „Karate Kid” kręcone w Leo Carillo

O tym, że filmowcy nadal chętnie wybierają to miejsce przekonaliśmy się nad ranem po pierwszym noclegu. Podczas porannego spaceru po plaży mogliśmy obserwować, jak rozkłada się tam plan filmowy. Natomiast po powrocie z wakacji przeczytałam, że w bezpośrednim sąsiedztwie kempingu biegnie widokowa droga Mulholland Drive znana dzięki słynnemu filmowi Davida Lyncha.

Kolejnym ciekawym miejscem związanym ze sztuką filmową był Pałac Hearst’a. Co prawda nie kręcono w nim „Obywatela Kane’a”, ale całe życie magnata prasowego, a także historia tej posiadłości stanowiły inspirację do stworzenia obrazu „Citizen Kane”.

Ujęcia z filmu „Obywatel Kane”

Owiana legendami Road 66 była inspiracją dla wielu filmowców, a jej odludny charakter sprawił, że niejednokrotnie była wybierana jako tło filmowe. Jednak pierwszą produkcją jaka przychodzi na myśl w związku z drogą nr 66 jest kreskówka Disneya pt. „Auta”. Opowiada ona historię U.S. Route 66, która straciła znaczenie wraz z wybudowaniem wygodnej autostrady.

Film animowany „Auta” („Cars”)

Przed wyjazdem oglądaliśmy jeszcze dwa inne filmy związane z Drogą 66. Pierwszy z nich kręcono w Amboy i pomimo, że akcja nie rozgrywa się konkretnie w tej miejscowości, to film czerpie z niesamowitego nastroju, jaki panuje w opuszczonej miejscowości. Mowa o thrillerze sensacyjnym „Autostopowicz” z 1986 roku.

Ujęcia z filmu „Autostopowicz” – Roy’s Cafe (źródło: http://thennowmovielocations.blogspot.com)

W ramach przygotowań do wyjazdu oglądaliśmy też nietypową, ale sympatyczną komedię obyczajową „Bagdad Cafe”, która opowiada historię knajpki zlokalizowanej przy Route 66. Jak pisałam wcześniej, niestety nie udało się nam wypić kawy w tym lokalu, bo nie byłam dobrze poinformowana.

 

 

 

 

Nie jest tajemnicą, że 90 proc. filmów, które możemy oglądać w kinach i telewizji, to obrazy amerykańskiej produkcji. Dlatego podróżując przez USA co rusz kolejne miejsca, zdarzenia i przedmioty przypominają o widzianych filmach i serialach. Tak było chociażby z wioską Calico, która wyglądała jak plan filmowy praktycznie każdego westernu, czy chociażby popularnego serialu „Dr Quinn”. Z kolei Old Town San Diego jest jak żywcem wyjęte z serialu „Zorro”. Ale były też codzienne obrazki przywodzące na myśl kino – ciężarówki, które wyglądają inaczej niż u nas, a wszyscy znamy je z filmów takich jak chociażby „Konwój”, charakterystyczne motele z wejściem do pokoju prosto z ulicy i pianki, które w filmach zawsze piecze się na ognisku.

No i zostają jeszcze miejsca takie jak to:

Idąc od Dystryktu Lamp Gazowych do portu, przy którym bazuje USS Midway, można wstąpić do tego baru. W nim kręcono część scen filmu “Top Gun”(źródło: http://www.reel-scout.com)

Tak jak pisałam wcześniej, my minęliśmy to miejsce zupełnie nieświadomi. Zapewne dlatego, że nie widziałam tego filmu. Czas nadrobić straty – w ten weekend „Top Gun” :]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s